pondělí 25. dubna 2011

Stop náckům ve Štatlu!

Nacismus představoval sice jen relativně krátké časové období v historii našeho Štatlu, přesto tu po sobě zanechal nesmazatelné stopy. Když jsem chodil na výšku, semináře a přednášky se konaly v bývalé budově Gestapa (dnešní právnická fakulta). Vyrazilo-li se na pivko, bylo to čas od času přesně do těch míst, kde byla pochmurně proslulá nacistická věznice a popraviště (dnešní klub Topas na Kounicových kolejích). Dennodenně zase jezdím často okolo bývalého menšího koncentráku „Pod kaštany“ (park vedle Šelepky)...

Na druhou se nedomnívám, že je třeba mít  obavy, že by se něco podobného, co se odehrálo před více než šedesáti lety, hrozilo v dohledné době znovu. Osobně mám spíš za to, že pokud nějaká nová destruktivní ideologie v současné Evropě vznikne (či vzniká), nebude to identická kopie myšlenkových směrů z minulosti, ale spíš nějaký sofistikovanější proud, pravděpodobně s xenofobně-nacionálně-populistickými prvky. Jeho zárodky i pokročilejší formy můžeme na různých místech Evropy vidět možná už dnes, dokonce i v parlamentech – vzpomeňme třeba na maďarský Jobbik, omlazené Le-Penovce ve Francii, xenofobní strany ve Švýcarsku, Skandinávii, Geerta Wilderse v Nizozemí a další formace a osobnosti.

Podobné myšlenkové proudy se bohužel postupně dostávají i do České republiky v podobě různých „iniciativ“, kterým se dostává podpory i ze strany některých našich mainstreamových politiků. Není bez zajímavosti, že vůdci některých takových nových formací si často spočítali, že jsou pro ně dnes už tradiční formy xenofobie (zejména antisemitismus) naprosto diskreditující. Je tak pro ně výhodnější nahradit je „akceptovatelnějšími“ xenofobiemi – odporem proti Romům, proti přistěhovalcům všeho druhu, proti muslimům apod..

Oproti těmto politickým formacím jsou ale dnešní neo-nacisté (a zřejmě i většina těch, kteří se chystají na letošní 1. máj do Brna – aspoň si to myslím..) stále často „old-schooloví“ tvrdí antisemité a xenofobové. Neznamená to však, že někteří z nich postupem času „nezmoudří“ a neuplatní se i ve zmíněných „chytřejších“ (a podle mě nebezpečnějších) formacích.

Ostatně česká neonacistická scéna se postupem času proměňuje – můžeme se toho všimnout třeba i na první pohled na věcech, jako je oděv: Kdepak je doba bomberů a kanad s bílými tkaničkami – dnešní neo-náckové jsou oblečeni již daleko méně nápadněji.

"Našich" neo-nácků je dnes sice naštěstí zatím stále relativně málo (i když v Brně a jeho okolí mají po roce 1989 celkem tradici) a nebezpečí z jejich strany se nemusí většině lidí jevit tak závažné. Ani přes záruky řady demokratických ústavních principů – hlavně svobody projevu – které svým způsobem zaručují a ochraňují destruktivní politické myšlení i u nás, není důvod, abychom těmto proudům dávali zbytečně příležitost, aby se rozrůstaly, otravovaly život lidem ve Štatlu i jinde – a to hlavně svými pochody a nenávistnými bláboly. Proto velice rád podpořím aktivitu, která jim slušně a zároveň důrazně naznačí, ať si organizaci podobných akcí do budoucna ve Štatlu i jinde dobře rozmyslí.

Zde uvádím linky na různé aktivity zaměřené k zablokování pochodu neonacistů Štatlem:

V Brně neonacisty nechceme (na fb)
Brno blokuje (a na fb)
Májová romance - divadelní happening proti pochodu neonacistů Brnem (na fb)
Ekumenická bohoslužba za překonání násilí

2 komentáře:

  1. Přesně tak. Zejména ti muslimové jsou pro ony nové xenofobní strany hotovým požehnáním - protože jim dávají příležitost spojit otrávenost Evropanů z neintegrovaných muslimských přistěhovalců z obavami z terorismu a říct, že to všechno má společný původ v islámu. A oni přece nejsou žádní xenofobové a rasisté, protože proti muslimům jako takovým vůbec nic nemají, oni brojí výhradně proti islámu jakožto "nesnášenlivé totalitní ideologii"!

    OdpovědětVymazat
  2. Je příjemné narazit mezi záplavou klišé, kterým nás zásobují články věnované v posledních dnech této problematice, také na jeden, který přesně vystihuje současnou situaci a ukazuje, kde je zakopaný pes!

    OdpovědětVymazat