čtvrtek 25. srpna 2011

Jak si Praha zavřela dveře k libyjské ropě - How Prague shut door to Libyan oil

Representative of Libyans in the Czech Republic: Prague has shut the door to oil

Czech Republic could have good relations with the emerging government of Libya, because as one of the few states it did not had good relations with Muammar Gaddafi, whose 42-year rule over Libya is collapsing. Due to the hesitation of the Czech representatives to support Libyan insurgency, however, the Czechs could lose a good business, said in an interview for the online journal Dia Eddin Felfel, Libyan living in the Czech Republic.

Představitel českých Libyjců: Praha si zavřela dveře k ropě

Česká republika mohla mít dobré vztahy se vznikající vládou Libye, neboť se jako jeden z mála států nepřátelila s Muammarem Kaddáfím, jehož 42 let trvající vláda nad Libyí se nejspíš definitivně zhroutila. Kvůli váhání českých představitelů nad vyslovením podpory povstalcům však Češi mohou o dobré obchody přijít, říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ místopředseda Sdružení Libyjců žijících v Česku Dia Eddin Felfel.
Navzdory úternímu pádu hlavního tripoliského sídla libyjského vůdce Kaddáfího boje v metropoli neustaly. Střelba neutichá ani v libyjském vnitrozemí a v přístavním městě Syrta, tradiční baště Kaddáfího stoupenců. Sám Kaddáfí se v noci na středu ozval s poselstvím národu, v němž popsal ústup z Tripolisu jako "taktický krok" a za jedinou možnou volbu označil vítězství, nebo smrt.

Očekáváte ještě dlouhý odpor Kaddáfího sil?

Ne, moc dlouhé to nebude. Nakonec dojde k dohodě o odevzdání zbraní, sami uznávají, že Kaddáfí už nemá šanci. Je jedno, jestli se najde teď, nebo za měsíc, pro nás je hlavní dohodnout se s vojáky. Režim už skončil. Dokud je Kaddáfí volný, bude dělat problémy, je jasné, že jej a jeho syny musíme dopadnout, ale zas takový rozdíl to není.

Žádné komentáře:

Okomentovat