úterý 10. prosince 2024

Komu se hodí syrský blitzkrieg?


Pád syrského režimu vedeného stranou Baas v čele s Baššárem Asadem je zásadní – a značně nečekaná a mimořádně rychlá – geopolitická změna v oblasti. V posledních měsících se Sýrie objevovala v pozornosti médií převážně jen v souvislosti s eskalací napětí mezi Íránem a Izraelem. Sýrie totiž představovala významný logistický uzel pro Írán a podporu jeho spojenců – hlavně pak Hizballáhu. Ten se v uplynulých měsících ponořil do intenzivního – a značně sebedestruktivního – konfliktu s Izraelem. Málokdo ale ve stejný čas bedlivěji sledoval dění na severu Sýrie, kde se již delší dobu v guvernorátu Idlib připravovala ofenzíva povstaleckých skupin. Ty si pak jen počkaly na správný strategický moment, kdy byli spojenci Asadova režimu výrazně oslabeni. Nešlo jen o zmiňovaný Hizballáh, ale také o Rusko a Írán, které Asadovi zachránily krk v době syrské revoluce v letech po roce 2011. Rusko je však nyní plně vytíženo boji na Ukrajině a Írán k jeho dlouhodobě komplikované ekonomické situaci přitížilo nedávné angažmá v konfliktu s Izraelem.

Tím, kdo naopak nejvíce z ofenzívy profituje, je Turecko, na které jsou povstalecké skupiny ze severu Sýrie více či méně navázány. Turecká podpora těchto arabských proxy-spojenců se datuje právě od let syrské revoluce. Spojuje v sobě více strategických zájmů erdoğanovské zahraniční politiky:

- Vytváří tlak na kurdské ozbrojené skupiny v oblasti severní Sýrie a oslabuje tak jejich vliv.

- Bleskový úspěch povstalců do jisté míry napravuje pozici Turecka v regionu, neboť jeho ambiciózní zahraničněpolitické plány během arabského jara příliš nevyšly. Dnešní bleskové vítězství tureckých proxy-spojenců na celém syrském území však výrazně posílilo celkovou tureckou geopolitickou roli v regionu centrálního Blízkého východu.

- Stávající situace má pro Turecko i jeden velmi praktický význam: Sýrie zbavená Asada vytváří reálnou možnost na návrat syrských uprchlíků, kterých je v Turecku několik miliónů a představují dlouhodobou ekonomickou i sociální zátěž.      

Turecko je tedy minimálně z krátkodobého hlediska hlavní vítěz současného syrského blitzkriegu. Mnoho Syřanů, hlavně těch co byli nuceni před asadovským režimem uprchnout, se dnes oprávněně raduje. Režim exprezidenta byl ze všech aktérů syrské občanské války jednoznačně nejrepresivnější. Budoucnost Sýrie však i po svržení Asada zůstává otázkou, protože klidnější a svobodnější vývoj země je sice jednou z odpovědí, ale zdaleka ne jedinou. Dnešní povstalecké skupiny jsou značně kontroverzním mixem protiasadovských sil nejrůznějšího charakteru od sekularistů až po radikální islamisty. Sám jejich vůdce Muhammad Al-Džaulání má svou minulost v syrské odnoži Al-Káidy jako její emír. Z amerického pohledu je dokonce definován jako „globální terorista zvláštního významu“ na jehož hlavu je vypsána odměna 10 miliónů dolarů. Na druhou stranu – nebylo by to poprvé, kdy se Američané i jiné západní země dokázali s radikálními islamisty dohodnout. Vzpomeňme si mudžáhídů v Afghánistánu 80. let, kteří tehdy – nedlouho předtím, než část z nich zformovala Al-Káidu a Tálibán – byli podporování Američany v duchu studenoválečné logiky. Je také třeba zmínit, že i sám Al-Džaulání radikálové a on sám se pokusili rebrandovat na umírněnější opozici. Zdali se stala jejich proměna reálnou, nebo jde spíš o taktizování, se Syřané velmi brzy dozvědí. Syrské obyvatelstvo také není složené jen z oponentů režimu, takže řada Syřanů má obavy z nějaké formy odplaty a může zamířit do exilu.

Co se týká izraelsko-syrských vztahů, není budoucí pozice obou aktérů nyní jasná. Zcela aktuální geopolitická změna je z pohledu Izraele pozitivní, protože výrazně narušila íránské aktivity v regionu a podporu Hizballáhu. Syrští rebelové Írán často nenávidí, nejen proto, že podporoval Asadův režim, ale v případě džihádistů hraje roli i jejich teologický odpor vůči šíitům.

Na druhou stranu domnívat se, že by si sunnitští rebelové padli do náruče s Izraelem je poměrně utopická. Pokud zůstanou tureckými spojenci i nadále, získá Erdoğan, který dnes tak často hřímá proti Izraeli, velmi silnou páku. Izrael se sice domnívá, že umí s islamisty hrát své hry – vzpomeňme třeba jen nedávné Netanjahouvo zprostředkování obrovských finančních částek pro Hamás, které hnutí proudily z Kataru. Ty měly být nástrojem Netnajahuova „rozděl a panuj“ zaměřeného proti snahám o vznik Palestinského státu. Ve stejnou dobu však už Hamásníci spřádali plány na 7. říjen 2023.

Budoucí zahraniční politika Sýrie bude nyní v prvé řadě záležet na stabilizaci vnitropolitické situace. Pokud se jí rebelům podaří dosáhnout – ať už politicky a konsenzuálně, případně násilím – tak až poté se budou více věnovat zahraniční politice. A jedním z klíčových témat pro jakoukoliv syrskou vládu je návrat strategických Golanských výšin, které obsadil Izrael v roce 1967 a později je anektoval. A těžko se lze domnívat, že by z tohoto požadavku slevil muž, jehož jméno je Al-Džaulání. To je totiž odvozeno právě od arabského názvu Golanských výšin, odkud pocházeli jeho rodiče, kteří je museli opustit právě po šestidenní válce v roce 1967.

Vyšlo v Deníku N, 9. 12. 2024

pondělí 9. prosince 2024

Jaké dopady by mohly ty aktuální události mít na Blízký Východ a co to znamená pro Osu odporu? 

Je to velká geopolitická změna. Asadův režim byl důležitou složkou tzv. Osy odporu a v jejím rámci důležitým íránským spojencem v regionu. V praxi to bude to pro Írán bude znamenat minimálně logistické problémy z hlediska zásobování Hizballáhu, které šlo přes syrské území. Další velký podporovatel toho Asadova režimu bylo Rusko, které má základny na syrském pobřeží a jejich osud je teď nejasný. 

Co znamená tento vývoj pro konflikty jako je válka na Ukrajině nebo v Izraeli?

Co se týče Ukrajiny, lze obecně říct, že zvýšená vojenská aktivita v Sýrii a nutnost chránit Asadův režim zatěžovala ruskou armádu. Pokud Rusové v Sýrii zůstanou, budou tam mít vždy dislokované jednotky, které by mohly využít jinde, tedy i na ukrajinské frontě. Budoucnost jejich přítomnosti v Sýrii je nyní nejasná.   

No, a co se týká izraelsko-palestinského konfliktu, tak tam je to do jisté míry trochu neznámá. Syrští rebelové mají dost negativní vztah k izraelskému nepříteli č. 1 Íránu hlavně proto, že podporoval Asadův režim. Na stranu druhou asi taky nebudou příliš otevření k Izraeli, byť asi za stávající situace budou primárně řešit vnitrostátní dění, nikoliv nějakou eskalaci s okolím. Pro jakoukoliv budoucí syrskou vládu ale zůstává na stole například otázka Golanských výšin, které Izrael anektoval. Z hlediska Izraele je také určitě významné omezení íránské logistiky pro Hizballáh skrz syrská území a obecně oslabení íránského vlivu v post-asadovské Sýrii.

Proč Asadovi nepomohl nikdo z jeho dřívějších spojenců, Hizballáh ani Írán či Rusko? 

Írán je dlouhodobě v poměrně komplikované situaci. Jednak ekonomicky, ale také v kontextu eskalace napětí s Izraelem a tím, jak Izraelci  v nedávných bojích narušili jeho logistické a bojové kapacity. Íránský spojenec v Libanonu – Hizballáh – bude nyní v ještě větších problémech.   

Rusko se svým spojencem Asadem v uplynulých měsících příliš spokojeno nebylo, Pro současné Rusko nebyla už priorita podpora nespolehlivého spojence Asada, ale je dnes v prvé řadě zaneprázdněno válkou na Ukrajině.  

Mluvilo se o tom, že do Sýrie míří také šíitské proasadovské milice z Iráku, jakou měly roli?

Tak ty jsou také navázány na íránský vliv v Sýrii a podporu Hizballáhu. To je stále ta stejná linie Osy odporu, na kterou jste se ptala. 

Když se přesuneme k budoucnosti Sýrie, co od rebelů očekáváte? Stojí za nimi poměrně násilná minulost. 

Na toto dnes není jednoznačná odpověď.  Jsou tu různé scénáře, od stabilizace Sýrie a nalezení konsenzu, u kterého rebelové předají moc civilní vládě.  

Opakem toho by byla konfrontace, spor mezi různými rebelskými frakcemi navzájem. Do této chvíle byly víceméně sjednocené proti Asadovu režimu. Je ale také možné, že teď začnou navzájem bojovat o moc. Velké území je také pod kontrolou Kurdů, kteří nemají s povstalci úplně dobré vztahy. V Sýrii existuje spousta konfliktních linií, které mohou oživit nedořešené konflikty občanské války. 

Když zmiňujete Kurdy, co pro ně ta situace znamená, jaké jsou jejich vztahy s rebely a jak se vůbec k té ofenzivě stavěli? 

Jak jsem zmínil, jejich vztah s rebely není nějak zvlášť dobrý. Důležité frakce rebelů jsou totiž podporované Tureckem. A Turecko je obecně proti posilování kurdské politické role v oblasti, včetně Sýrie. Může ale dojít k nějaké pragmatický dohodě, rozdělení moci a podobně, ale zároveň také mohou napjaté vztahy eskalovat do konfliktu mezi rebely a kurdskými silami. 

Politici hodně mluví také o migraci, jaký vliv by převrat mohl mít na příliv a odliv migrantů? 

Zase záleží na scénáři. Ale už teď velká část syrských uprchlíků vítá současný vývoj a řada z nich by ráda vyrazila zpátky domů. Určitě však ne všichni. Ta válka trvá dlouhou dobu a řada z nich nějakým způsobem zapustila kořeny v exilu.   

I proto je celá rebelská akce dost navázaná na turecký vliv,  protože v Turecku je největší syrská uprchlická komunita, která je dlouhodobě velkou zátěží pro tureckou ekonomiku. Velký počet syrských uprchlíků pojmulo také Jordánsko, Libanon nebo západní Evropa, například Německo. 

A dá se předpokládat, že by Sýrii naopak někdo opustil?

I to je možné, protož v Sýrii samozřejmě bylo stále i dost podporovatelů Asadova režimu. To tedy může vést k exilu tady lidí, kteří ho nějakým způsobem podporovali nebo se obávají nového syrského režimu a vlivu rebelů z různých důvodů obávají. 

Rozhovor vyšel na Seznam.cz 8. 12. 2024 a tázala se Magdalena Maňáková

neděle 8. prosince 2024

Přehledně kontext vývoje Sýrie do dnešních dní


Myslím přehledná prezentačka, na které průběžně pracuju od r. 2011

Poslední aktualizace je z dneška, 8. 12. 2024

Dá vám kontext vývoje Sýrie od pozdní Osmanské říše, až po svržení baasistického režimu rodiny Asadů a info o syrské opozici.

Link na ni najdete zde.