úterý 16. října 2012

"Lidé svatých zemí" jsou na světě!

Photographic Book "People of the Holy Lands" are here!  (for English see below)

Není sice nejtlustší, ale je určitě nejhezčí z mých knih - jedná se tentokrát o fotoknížku s černobílými a barevnými fotkami ve čtvercovém formátu. Uvidíte záběry ze života jeruzalémských rabínů a charedim z Mea Šearim, fotografie z Damašku a Bejrútu, židovské čtvrti v Londýně, politickou propagandu v Íránu, vojáky z Kašmíru a mnoho dalších fotek. Fotografie se mi podařilo vybrat a seřadit s asistencí Karla Cudlína, jednoho z našich nejlepších fotodokumentaristů.
K dostání u dobrých knihkupců, možno také objednat se slevou přímo u mě. Jest to ideální dárek pod stromeček!      Lidé svatých zemí - People of the Holy Lands (kniha vychází v česko-anglickém znění), 
vydává Barrister & Principal, Brno 2012, 
ISBN 978-80-87474-68-6
Doporučená cena: 235,-

People of the Holy Lands - photographic book in Czech and English.

This book could perhaps to be characterized as a "fringe benefit of my travels and researches in the Middle East and in other parts of the world." The book focuses on people from the Middle East – especially members of the Abrahamic religions, Jews, Christians and Muslims – who live in countries where religion plays an important role in everyday life. With the help of my friend and great photographic mentor, Karel Cudlín, I finally managed to pick dozens of images for this book.

3 komentáře:

  1. When it comes to Israel and Iran, the major flaw of any analysis might be the fact that the researcher can only visit either one of those countries. Facing such big dilemma, researchers usually choose Israel over Iran. Which can cause a lack of body of knowledge and literature about it. Not visiting a big country such as Iran with its huge variety of ethnicity, languages, culture and complexities in the political layers of the society and government, I wonder to what extent you can approach a good analysis of the its political situation.

    OdpovědětVymazat
  2. Veľmi pekná kniha.
    Niečo úplne iné ako predchádzajúce diela. Možno by stálo za zváženie vydať podobnú publikáciu s fotkami a nejakými krátkymi postrehmi a príbehmi z ciest, ale obsahovo väčšiu ako je táto publikácia. Zážitky a postrehy, ktoré ste na Vašich cestách prežili a ktoré by si mnoho čitateľov s nadšením prečítalo.

    OdpovědětVymazat