neděle 29. září 2019

Volby a demokracie v Malajsii

Výsledek obrázku pro volby a demokracie v malajsiiMůj kolega Martin Petlach mě požádal o napsání předmluvy k jeho zbrusu-nové knížce o politice a náboženství v Malajsii. Jeho úctyhodná a hezky editovaná brožura je už na světě.

Islámský svět bývá v českém prostředí často redukován na monolitické, modernitě nepřátelské a nebezpečné prostředí, jehož jádrem je dnešní konfliktní oblast Blízkého východu, hlavně pak její arabské části. Ve skutečnosti výrazná většina dnešního muslimského světa se nachází daleko za hranicemi Blízkého východu i arabského světa: je jí indický subkontinent a jihovýchodní Asie. Tato dnes v mnoha ohledech nesmírně dynamická oblast světa bohužel z mnoha důvodů leží mimo akční rádius české vědy i publicistiky. Až na ojedinělé zprávy, dokumentující hlavně různé katastrofy a neštěstí, jimž je jihovýchodní Asie v posledních letech vystavena, nemá většina Čechů ponětí, co se v této části světa odehrává. Pokud se pak podíváme přímo na Malajsii, je povědomí o ni zredukováno snad jen na popkulturní idol dnešní střední generace o fiktivním pirátu Sandokanovi. Jeho řádění na obrazovkách federální socialistické televize sice v 80. letech vzbuzovalo touhy žen a uznání mužů, avšak žádnou další přidanou hodnotu příliš nepřinášelo. Ani po pádu železné opony se oblast jihovýchodní Asie nestala centrem pozornosti českých analytiků. Bez ohledu na často bezprecedentní ekonomickou dynamiku v této oblasti se – až na několik výjimek – pozornost různých generací českých orientalistů soustředila hlavně na bližší regiony, často pak na zmiňovaný konflikty zmítaný Blízký východ, respektive na sílící supervelmoc Čínu. Mladá generace společenských vědců však vidí dnešní svět naštěstí komplexněji a má možnost se zaměřit i na neprávem opomíjené regiony. Patří mezi ně i Martin Petlach a jeho práce, kterou právě držíte v rukách. Jedná se o velmi pečlivě zpracovanou politologickou studii, která i na základě autorových osobních zkušeností přímo z regionu má šancí stát klíčovou publikací právě v pochopení historického vývoje, současnosti i perspektiv fungování třicetimilónové země. 
Výsledek obrázku pro malay sandokan

Na začátku jsem zmiňoval problémy okolo českého chápání islámského světa, do kterého i Malajsie patří. Na rozdíl od mnoha dalších muslimských států je však i zemí vysoce multikulturní, protože muslimové představují „jen“ něco málo přes šedesát procent jejích obyvatel. Malajsie je tak zároveň i tavícím kotlíkem kultur a náboženství a cennou ukázkou, jak může vedle islámu existovat celá plejáda dalších věroučných systémů přes buddhismus, tao, hinduismus, křesťanství a několik dalších vyznání. I to by mělo být pro českého čtenáře poučné.     

Petlach, Martin: Volby a demokracie v Malajsii: politika kontrastů, Praha: Togga, 2019, 280 stran.


Žádné komentáře:

Okomentovat