středa 31. července 2024

Co může znamenat likvidace exilového šéfa Hamásu?

Když se díváme na dnešní likvidaci exilového vůdce Hamásu Ismáíla Haníji z hlediska úplně obecného, je možno na ní nahlížet optikou výrazného úspěchu Izraele v oslabení Hamásu, protože šlo o nejvyššího exilového představitele hnutí s velkou zodpovědností za jeho činnost. 

Jenže pak se nabízejí i pohledy z hlediska celkové dynamiky konfliktu v Gaze:  

Z dlouhodobé perspektivy byl Haníja chápan - a dlouho i ze strany Izraele - jako pragmatičtější tvář Hamásu. Nejen že měl v Kataru sídlící Haníja už delší dobu napjatý vztah s Jahjá Sinwárem, hlavním vůdcem Hamásu v Gaze, což byl také hlavní architekt útoků ze 7. říjnu 2023. Haníja se stal také v období po teroristickém útoku důležitou osobností v jednáních o příměří a výměně izraelských rukojmích. Likvidace Haníji tak posílí pozici daleko destruktivnějšího Sinwárova křídla - a to prodlouží konflikt v Gaze. A to je možná nejdůležitější - protože právě prodlužování konfliktu napomůže Netanjahuovi udržet se déle u moci.  

Jakýkoliv vůdce Hamásu - včetně celé generace duchovních vůdců, politických leaderů i polních velitelů, kterou Izrael už dříve zlikvidoval - byl vždy nahraditelný. To bude platit i u Haníji - a případně i u Sinwára a dalších, pokud je Izrael zlikviduje v budoucnu. Navíc to sebou nese zmiňovaný efekt posílení "hardline" křídla Hamásu, se kterým lze stěží jednat. A to je evidentně součástí zmiňované Netanjahuovy strategie oslabování možnosti vyřešit konflikt v Gaze diplomacií.  

Izrael nyní ukázal (o čemž se mj. přesvědčilo před pár dny i hnutí Hizballáh), že má stále kapacitu provádět efektivně tzv."targeted killings" vybraných důležitých vůdců nepřátelských organizací či států. Jakkoliv má i tato strategie řadu velmi sporných momentů, jeví se daleko efektivnější než plošné ničení Gazy doprovázené ohromnými civilními ztrátami a utrpením. Určitě je pak na místě otázka, proč Izrael nepoužil "targeted killings" mnohem dříve - a namísto toho raději obrátil velkou část Gazy v hromadu trosek, kde - i jen čistě z izraelského pohledu - bude řada z přeživších daleko snadnějším cílem pro budoucí radikalizaci.

Zde možno sledovat přednáškový seriál o vývoji hnutí Hamás.

2 komentáře:

  1. Iva Přečková1. srpna 2024 v 9:41

    velký souhlas plus jsem našla velmi kvalitní zpoveď, svědectví spíše o aktech v nedávné minulosti v této oblasti: https://www.youtube.com/watch?v=SMJJiZlXOi0

    OdpovědětVymazat