neděle 4. července 2010

Zemřel muž, který měl být zabit již před čtvrt stoletím - duchovní otec Hizballáhu - Fadlalláh

8. března 1985 se v Bejrútu odehrála scéna jak z filmu "Valčík s Bašírem". V té době v Libanonu stále zuřila občanská válka. Městem se však ozvala strašlivá rána, na kterou lidé ani v té tvrdé době nebyli "zvyklí". Jednalo se o výbuch bomby, který byl směřován proti duchovnímu otci Hizballáhu, ší´itskému klerikovi Mohammedu Husajnovi Fadlalláhovi. Výbuch zničil dva sedmipatrové domy, kino a zabil 80 lidí, převážně muslimských věřících vracejících se z modliteb. Fadlalláh však vyvázl nezraněn. Dodnes není jasné, kdo přesně za atentátem stál - Izrael, CIA, Saúdská Arábie, libanonští Falangisté? Verzí je mnoho. Muž který byl cílem útoku však zemřel až nyní. Není třeba podrobněji rozebírat, jaký názor na něj panoval v hlavních médiích v Izraeli, na Západě a naopak v muslimském - hlavně ší´itském - světě.
Fadlalláh, původem z ší´itského posvátného města Nadžaf v Iráku byl velkým stoupencem íránské politiky a oponentem Izraele. Ještě předtím, než došlo k pokusu o atentát na něj, tak byl během občanské války v Libanonu unesen maronitskými křesťanskými Araby - Falangisty. Fadlalláh podporoval Hizballáh a ozbrojený boj proti Izraeli. Na druhou stranu se pokusil i o dialog s Židy a odděloval sionismus a judaismus. Napsal řadu knih a teologických pojednání, podílel se na zakládání nemocnic, knihoven, ženských center. Odsuzoval také útoky z 11. září. Byl tak typickou blízkovýchodní osobností, kterou bylo z našeho západního pohledu možné za řadu věcí odsoudit, či naopak pochopit. I když nepochybuji však, že mají někteří v jeho hodnocení jasno, je zajímavé si přečíst články o něm v západních médiích, izraelském Haarecu či libanonském tisku:
BBC - nekrolog
Haaretz - nekrolog

3 komentáře:

 1. Hamas a Hizballah se začínají přiklánět k nenásilným formám boje:

  http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704638504575318390063707222.html

  OdpovědětVymazat
 2. Tak uvidíme, jak dlouho jim to vydží. V každém případě díky za zajímavý článek. ps. Ježku, jste na facebooku nebo je na vás nějaký kontakt?

  OdpovědětVymazat
 3. Na Facebooku nejsem a ani nebudu. Kontakt na mě je jedině přes email jezkovyvoci@seznam.cz.

  Mimochodem, co si myslíte o iránské opoziční skupině Lidoví mudžahedíni (MEK nebo také PMOI), o které jsem se zmiňoval pod vašim článkem o podpoře islamistů v minulosti ze strany USA a Izraele? Považujete za rozumné, že dnes si je Evropa hýčká a snaží se je využít proti Iránu?

  http://www.globalsecurity.org/military/world/para/mek.htm

  OdpovědětVymazat